Петриківський розпис

Назва цього виду народної творчості пішла від назви села Петриківка на Дніпропетровщині. У Петриківці дбайливо зберігають традиції розпису. Народні майстри і їхні вироби прославилися на весь світ.

Село Петриківка було засновано більше 230 років тому Петром Калнишевським. Мешканки села стали розфарбовувати стіни своїх будинків красивими квітковими малюнками. Кисті для розпису виготовляли з котячої шерсті, а фарби розводили яйцями і молоком. У селі не залишилося жодного будинку без розмальованих стін. Господині влаштовували змагання між собою. Найкращих майстринь називали «чепурушками».

Традиції розпису зберігалися і передавалися наступним поколінням. У роки радянської влади цей вид мистецтва був трохи забутий. Вихор історичних подій забрав «чепурушок» в далеке минуле.

Трагедії голоду і тяготи Другої світової війни негативно позначилися на цьому виді мистецтва, адже розпис відображає тільки радісний бік життя. Наприкінці 40-х років ХХ століття країна відновлюється після чотирьох років руйнівної війни, поступово темні хмари змінюються несміливими промінчиками сонця. Саме в цей момент з'явилася потреба у відродженні народного розпису. Але майстринь вже не залишилося.

У післявоєнні роки вчитель Олександр Статево організував школу, а викладати взяв останню народну майстриню Тетяну Пату. Учень цієї школи Федір Панко організував творчий союз «Петриківка», який сприяв популяризації та розвитку цього ремесла.

Учні школи Петриківського розпису працювали по всій території країни. Вони малювали на бортах і стінах внутрішніх приміщень морського транспорту, стінах будівель. Поступово майстри починають розписувати скрині, дерев'яні предмети побуту, сани, дерев'яні музичні інструменти.

Ми не помилимося, якщо скажемо, що Петриківський розпис є в кожному українському домі - кухонні дощечки, вази, ложки, тарілки. Майстри Петриківського розпису додають у фарбу трохи лаку. Для нанесення орнаменту використовуються фарби на яєчній основі, масляні фарби, гуаш.

Основними елементами Петриківського орнаменту є квіти, які ростуть на даній місцевості, листя, ягоди. Майстри не роблять попереднього чорнового малюнка. Тому дана майстерність вимагає високої чіткості рухів. У малюнках переважають яскраві кольори.

У кожної людини є нереалізований потенціал творчості. Ми пропонуємо вам спробувати свої сили у створенні унікальних малюнків. Наші фахівці проведуть майстер класи для вас, вашої родини або вашого колективу. Ви зможете провести час з користю, спробувати нове і незвичну для себе справу. Такі види діяльності в теплій дружній атмосфері сприяють згуртуванню людей та розкривають  нові грані їхньої особистості. Наші майстри завжди раді вам!