Меморіальні музеї на території Вінницької області

Вінницька область славиться великою кількістю меморіальних музеїв, які пов'язані з іменами наших відомих і прославлених земляків. Одним з найцікавіших музеїв є літературно-меморіальний музей відомого українського письменника Михайла Коцюбинського (1864-1913 рр.). Музей розташований на території садиби, побудованої в 20-х роках ХIХ століття у Вінниці. Ця садиба належала дідові письменника Максиму Абазі. Письменник народився в цьому будинку 17 вересня 1864. Після смерті письменника з ініціативи його брата Хоми Коцюбинського, в 1926 році був заснований музей, очолив який рідний брат письменника. Фонди музею в кількості 9 000 одиниць, складають величезну цінність. Основними експонатами є прижиттєві видання творів Михайла Коцюбинського, ілюстрації українських художників до творів, переклади спогади сучасників письменника, архівні матеріали, предмети побуту, етнографічні цінності.

У селі Дяківці розташований літературно-меморіальний музей іншого відомого українського драматурга і прозаїка Михайла Стельмаха (1912-1983). Музей був відкритий на батьківщині письменника в 1989 році. Цінністю музею є робочий кабінет Стельмаха і шість залів з тематичними експозиціями. У фондах музею знаходиться близько 600 музейних експонатів, серед яких особисті речі відомого земляка, фотографії, документи, кіноматеріали, відеоматеріали, сувеніри, речі побутового призначення, меблі, книги з особистої бібліотеки письменника, видання його творів.

Щороку в травні в музеї проходить літературно-мистецьке свято «Велика рідня», який приурочений до дня народження письменника. Садиба займає близько 0,5 га, на яких розташований отчий дім Стельмахів, дерев'яна клуня, город і сад.

У селі Заболотне Крижопільського району (стара назва - Чоботарка), в 1866 році народився всесвітньо відомий мікробіолог і епідеміолог, академік Данило Заболотний. Через рік після смерті вченого, в 1930 році, на території садиби його батька був заснований музей. Для відвідувачів відкритий будинок, в якому народився і жив Заболотний. У 1988 році було побудовано нову будівлю для нової експозиції. У музеї зібрано понад 2 000 експонатів. Серед яких особисті речі академіка і його дружини, рукописи і видані наукові праці, медичні інструменти, особиста бібліотека, що складається з 798 книг, колекції мінералів, комах і раковини викопних організмів.

З Поділлям пов'язана доля відомого хорового диригента і композитора Миколи Леонтовича (1877 - 1921 рр.). Його твір «Щедрик» звучить і нині в концертних залах різних країн. Микола Дмитрович Леонтович народився в селі Марківка Теплицького району. На честь 100-річного ювілею великого композитора в селі був відкритий музей та облагороджена могила відомого земляка. У Тульчині, де проживав Леонтович з 1908 по 1921 роки був відкритий музей-квартира, як відділ краєзнавчого музею.