м.Тульчин

Палац сімейства Потоцьких у Тульчині є однією з визначних пам'яток класицизму. Палац був побудований в 1782 році в самому центрі Тульчина за проектом французького архітектора Лакруа. На будівлі красувався напис «Щоб завжди вільних і благочестивих був житлом». В ансамбль будов входили палац, театр (був перебудований), манеж, стайні (не дійшли до наших часів), оранжереї, турецькі лазні, житлові та службові приміщення, два бічних флігеля.

Палац має анфіладне планування. На жаль, архітектурна обробка всього ансамблю не збереглася. Її елементи можна зустріти тільки в головному вестибюлі. Широкі сходи ведуть на другий поверх, де розташовувалися парадні зали. Фасади деяких споруд виходили на вулицю і були частиною міської забудови.

Навколо палацу ріс парк «Хороше», який був закладений в 1782 році за проектом архітектора Ленрі. Окрасою парку були озера, канали, фонтани і скульптури. Сімейство Потоцьких володіло ще одним палацом, який поступався за розмірами. Обидва палацу були з'єднані широким підземним ходом, по якому, згідно з легендами, могло поїхати чотири коні.

Станіслав Щенсний (Фелікс) Потоцький (1751-1805) - один з найбагатших польських магнатів, відомий політичний діяч. Його батьки, Францішек Салезію і Ганна Ельжбета Потоцькі, з дитинства бачили його в ролі видатного політичного діяча і, навіть, пророкували йому трон Речі Посполитої. У 1780 році разом з дружиною Юзефою Мнішек він оселився в Тульчині. З собою він привіз величезну бібліотеку з Христинопіль.

Поряд з палацом в 1786 році Потоцький розпочав будівництво домініканського костелу. Сім'я Потоцьких містила великий двір. Їхній маєток у Тульчині називали подільським Версалем. Споруда цього комплексу будівель перетворило скромний містечко в жваве місто, в якому з'являлися виробники сукна, сідел, возів, полотен, вогнепальної зброї.

Потоцький вважався меценатом і благодійником свого краю. Однак, після вступу в черговий шлюб, він переїздить до Умані. Для своєї дружини Софії він будує відомий у всьому світі Софіївський парк. В час кримської війни 50 кімнат флігелів палацу використовували для потреб госпіталю. Після від'їзду родини Потоцьких в 1878 році з Тульчина, їх палац перейшов у розпорядження військового відомства. У 1911 році тут розташовувалися казарми 76 Піхотного Кубанського полку. У 1918 - 1974 рр. приміщення використовувалося різноманітними військовими частинами. Після реставрації в 1975 році будівля використовувалася культурно-освітнім училищем.